Vánoce s dětmi

You are currently viewing Vánoce s dětmi

Ač to letos není úplně tak znát, Vánoce již ťukají na dveře. První svíčku na adventním věnci totiž letos zapálíme už 28. listopadu. Milovníci Vánoc jásají a už pomalu vytahují ozdoby ze skříně, jiní ještě ani nepostřehli, že už se supermarkety plní vánočními kolekcemi a televizní reklamy hračkami. Zejména rodiče malých dětí už pořizují dárky nebo minimálně přemýšlí o tom, čím by svým ratolestem udělali největší radost.

Někde zatím panuje klid, jinde už zavládá panika. V rodinách s dětmi je shon přirozeně intenzivnější – máte pocit, že nic nestíháte, jenom co uklidíte, už se po zemi zase válí hračky, děti vyžadují vaši pozornost, a tak, zatímco hledáte plastelínu, z kuchyně se line nevábná vůně spáleného cukroví. Že nemáte ještě ani jeden dárek? A stihnete vůbec koupit kapra?
Většina rodičů mi dá jistě za pravdu, že všemi zmiňované období klidu začiná teprve, až když je po všem. Tak či tak, Vánoce jsou svátky kouzelné a nakonec jsme všichni šťastní, když je prožijeme v kruhu svých nejbližších, ať už jsou okolnosti jakékoli. S malými dětmi je toto období ještě kouzelnější.

Díky dětem nás celý advent obklopuje neskutečně tajemná a krásná atmosféra plná zvědavosti a napjatého očekávání. Její tajnou přísadou je nenahraditelná upřímná radost v dětských očích, kterou spatříme, když napadne první sníh, když si Ježíšek konečně odnese svůj dopis, nebo když si pak dítě rozbalí tolik vytoužený dárek.

Tak Vánoce s dětmi vnímám já. To, jak mají vánoční svátky vnímat a prožívat naše děti, jim něvedomky předáváme my. Našim chováním, projevenými emocemi a zájmem o ně. Pojďme se tedy odreagovat od předvánočního shonu a ukažme našim dětem, že Vánoce jsou obdobím plným lásky radosti a zázraků. S navozením té pravé vánoční atmosféry vám může pomoci i Náš vánoční příběh. Prostřednictvím krátkých vyprávění provede vás i vaše děti celým adventem až do Štědrého dne. Přidá špetku inspirace, prozradí zajímavé tipy, a hlavně zodpoví na spoustu dětských dotazů, na které vy horko těžko hledáte odpověď. Kde se vzal Ježíšek, a proč nám nosí dárky? I to se dozvíte. 

Náš vánoční příběh

Protože je Náš vánoční příběh hlavně deníkem, nechybí v něm prázdné linky k zapisování. Každý den tak můžete zaznamenat důležité okamžiky, zážitky, tajná přání nebo třeba oblíbené recepty. Přidat můžete také fotografie nebo obrázky. Jak s deníkem naložíte je jen na vás, hlavním cílem je uchovat vzpomínky a prožít krásné společné chvíle. Čtení krátkých příběhů a tvorba deníku se může stát oblíbeným rituálem, který budou vaše děti milovat. Existuje snad něco lepšího, než se stát hrdinou vlastního příběhu?

Pro ty, kdo rádi tvoří, hrají si, malují a stříhají, jsme připravili také sadu tematických pracovních listů. S nimi můžete v čase mezi zapisováním postavit betlém, vyluštit hádanky, nazdobit perníčky a mnoho dalšího. Každý den vás čeká jiná aktivita. Tak co? Jdeme na to?

Napsat komentář